اطلاع‌رسانی

گفت و گوی تفصیلی نماینده استان آذربایجان شرقی با خبرگزاری تبریز بیدار

حضرتعالی از افرادی هستید که نسبت به باقی نمایندگان، حضور کمتری در رسانه دارید؛ در آغاز گفت و گو دوست داریم با فعالیت های علمی و اجرایی حضرتعالی در شهر قم بیشتر آشنا شویم
از جمله محسناتی که مجلس خبرگان رهبری دارد، این است که روحیه ها روحیه های طلبگی است؛ نماینده ها حاضر نیستند زیاد فعالیت هایشان رسانه ای شود. بنده به عنوان فرزند کوچک آذربایجان، در قم مشغول تدریس هستم؛ روزانه چهار درس سنگین دارم که برخی روزها به پنج هم می رسد. در سطوح عالی و یک مورد خارج تدریس می کنم؛ دروسم مورد استقبال طلاب جوان است که در برخی کلاس ها شرکت کنندگان به بیش از سیصد نفر می رسد. به طور متوسط روزانه در خدمت حدود هشتصد طلبه هستم. علاوه بر این حضور فعالی در دو کمسیون مجلس خبرگان رهبری دارم.

به سال پایانی این دوره از مجلس خبرگان رسیده ایم و نزدیک می شویم به انتخابات دوره بعدی؛ بفرمایید کف صلاحیت برای کاندیداتوری در مجلس خبرگان چیست؟ آیا شرط سنی هم لحاظ می شود؟
کف صلاحیت احراز اجتهاد است؛ فردی که می خواهد کاندیدا شود باید یا توسط دو مرجع عالی حوزه، اجتهادش تایید شود، یا در امتحانی کتبی که آزمون شفاهی و مصاحبه را هم در پی دارد، شرکت کند. شرط سنی خاصی ندارد؛ مرحله بعدی انتخاب مردم است که فرد بعد از انتخاب به عنوان نماینده کل مردم ایران در مجلس خبرگان می شود.

حضرتعالی در انتخابات سال هشتاد و پنج به عنوان یکی از نمایندگان استان در مجلس خبرگان انتخاب شدید. در ایام انتخابات به خاطر دارم که نام شما در بین سایر کاندیداها کمتر برده می شد؛ با توجه به این که چهره رسانه ای هم نبودید؛ انتخابتان در آن مقطع را چگونه ارزیابی می کنید؟
بنده در آن ایام یادم هست به خاطر انتخاب خودم آنگونه خوشحال نبودم که به خاطر عدم انتخاب برخی بزرگان ناراحت؛ پیش از انتخابات انصراف دادم که شورای محترم نگهبان کناره گیری ام را صلاح ندانست. دیر اقدام کرده بودم برای ورود به انتخابات؛ وقتی هم که خواستم وارد انتخابات شوم، حضوری از همه بزرگان اجازه کسب کرده بودم. جامعه روحانیت و جامعه مدرسین لیست انتخاباتی خود را پیش از کاندیداتوری منم عرفی کرده بودند که طبیعتا نام من در لیست ها قرار نگرفت. در بحث های تبلیغاتی هم الحمدالله انتخابات مجلس خبرگان از سالم ترین انتخابات ها است؛ رقابت سالم تر است؛ در آن ایام از من پرسیدند که چگونه شد در استان به آن بزرگی و میان آن نام ها شما انتخاب شدید؛ جوابی که هفت سال پیش دادم را الآن می گویم. اولا به هیچ وجه انگیزه حضورم انتخاب شدن نبود؛ با اخلاص تمام آمدم و برای انجام وظیفه. تبلیغات آنچنانی هم نداشتم که این دلیل به نظرم در ذهن مردم پر رنگ بود. از وجه دیگر چون تنها کاندیدای سید بودم، انتسابم به خاندان اهل بیت موثر افتاد. در بین کاندیداها هم تقریبا جوان ترین من بودم. ریشه خانوادگی ام هم مهم بود. معاون وقت سیاسی آن زمان به من گفت چطور می شود آقای موسوی به عنوان شخصیت گمنام می آیند و رای می آورند که من گفتم خوب بروید بررسی کنید. این ها مسائلی بودند که مردم توجه داشتند به آن ها.

در سال 92، تغییر جهت گیری سیاسی در قوه مجریه را شاهد بودیم؛ برخی جریانات سیاسی به دنبال این هستند که این تغییر در مجلس خبرگان هم اتفاق بیافتد و تحرکاتی را آغاز کرده اند. نظر شما در این خصوص چیست؟
من در این هفت سال و نیم به این نتیجه رسیدم که مجلس خبرگان جای تسویه حساب های شخصی نیست. نمایندگان کسانی هستند که همه مجتهدند؛ اخیرا جریاناتی عنوان می شود که بنده از کنه آن ها بی خبرم. همه نمایندگان تابع تکلیف و مصلحت هستند. باید از این اشخاص که تحرکاتی را آغاز کرده اند بپرسیم انگیزه تان چیست؛ البته کسی که از فیلتر شورای نگهبان بگذرد و بعد مردم انتخاب کنند، طبیعتا خیلی کم احتمال می رود که به قصد پیگیری دغدغه های سیاسی وارد مجلس خبرگان شود. چارچوب نظام چارچوب شناخته شده ای است و خط قرمز ها هم مشخص است؛ کسی اجازه عبور از خط قرمزها را در چنین مجلسی ندارد.

برخی عملکردها بعد از فتنه هشتاد و هشت نمایندگان مجلس خبرگان را به فکر تغییر در هیئت رییسه و به طور واضح شخص رییس مجلس خبرگان انداخت که آیت الله مهدوی کنی جانشین آقای هاشمی شد. تحلیل شما از این عملکرد چیست؟
به نظر من رشد سیاسی در کشور ما به حدی نرسیده است که حق انتخاب را به نمایندگان بدهیم. کسی که شرط اتخاذ حکم شرعی را داراست، می تواند با حجت عقلی دست به انتخابی بزند، چرا برداشت های دیگر از این حکم می کنیم؟ اختلاف سلیقه هایی ممکن است وجود داشته باشد که این اختلاف سلیقه بین دو متخصص در بسیاری از رشته ها هم وجود دارد، این اختلاف سلیقه نشان از تفاوت بنیادین نمی دهد. وقتی پذیرفته شده است در کشور که رییس جمهور از هر چهارسال تغییر کند، رییس مجلس در یک انتخابات داخلی تغییر کند، چرا که در مجلس خبرگان رهبری که مجموعه ای پویا است این اتفاق نیافتد؟

رابطه تان با تبریز چگونه است؟ اخبار را دنبال می کنید؟
رابطه ام کم است. متاسفانه این ضعف از هر دو طرف است؛ هم ما نتوانسته ایم با تبریز ارتباط ایجاد کنیم و از سویی در استان از شخصیت هایی که داریم (منظور خودم نیست و ده ها استادی است که الآن در حوزه علمیه هستند) صریح عرض کنم که قدرشان را ندانسته ایم و نمی دانیم. واقعیت این است که احترام و ارزشی که سایر قومیت ها به هم می گذارند، در بین ما آذری ها کم است. من به برخی صفات متهم خواهم شد، اما اشکالی هم ندارد که این را عرض کنم که آنقدر به ما آذری ها گفته اند شما متعصبید که الآن در مسائل جغرافیایی کم تعصب ترینیم؛ در سال های دفاع مقدس ما آذری ها مستقیم درگیر جنگ نبودیم و جنگ به آذربایجان نرسیده بود، اما بچه های آذربایجان جزو پیشتازان دفاع بودند؛ خودم شاهد عینی دفاع هستم و اخیرا هم کتاب توصیه شده نورالدین پسر ایران را می خواندم و گاهی گریه ام می گرفت. الآن از نظر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی اگر مقایسه کنیم با سایر استان ها، ما در جایگاه خود نیستیم.
تبریزی که همیشه گفته ایم نصف جهان بر کل جهان بوده، الآن این جمله فقط در حد شعار است. تبریزی که باید قطب اقتصادی شود، الآن در تنگنای حفظ دارایی هایی است که در گذشته ایجاد شده اند تا لااقل آن ها را از دست ندهد؛ ظرفیت هایی که داریم، کم نیستند. در ایام نوروز در تمامی شهرهای شمالی ایران وقتی نشان می داد تصاویر، می دیدیم که پر بود از ماشین هایی با پلاک های مربوط به استان ما. همه گردشگر جذب می کنند ما دفع می کنیم؛ از اتوبان زنجان که می آمدم به این فکر می کردم که یک استراحتگاه برای نماز و دستشویی مناسب وجود ندارد. چرا باید اینگونه باشد؟ چرا باید سرمان به مناقشات کم اهمیت مشغول باشد؟ تبریز ظرفیت این را دارد که مسئول پروازی قبول نکند؛ کسی که مسئولیت در تبریز را می پذیرد باید تبریز را برای زندگی انتخاب کند نه این که خانواده اش ساکن جای دیگری باشد.

نوشته شده در: گزارش, مصاحبه

ارسال دیدگاه: (2) ←

2 دیدگاه

 1. نبی الله سرگلزایی مرداد 12, 1393

  به نظر من رشد سیاسی در کشور ما به حدی نرسیده است که حق انتخاب را به نمایندگان بدهیم. !!!!!!!!!؟؟؟این جمله در متن بالا درست تایپ شده؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

  منظور این است که برخی افراد می خواهند بر رای و نظر نمایندگان اعمال نفوذ کنند و رشد سیاسی برایشان به حدی نرسیده است که حق انتخاب رئیس را به نمایندگان واگذار کنند.
  هر چند تذکر صحیح شما به این دلیل است که مفهوم جمله بیان شده، پس از پیاده سازی بصورت متن تایپی، تا حدودی تغییر کرده است.
  با تشکر از نظر شما، مدیریت سایت

  پاسخ
 2. نبی اله مهری ده نو خرداد 8, 1395

  حقیقتا ایشان جزو اساتید عالی وبسیار با دید باز نظر بلند وعمیق نگر هستند .خداوند طول عمر باعزت به ایشان عنایت کند .خوزستان

  پاسخ

ارسال دیدگاه