اطلاع‌رسانی

بخشهایی از نطق پیش از دستور در اجلاسیه شانزدهم مجلس خبرگان رهبری

 

بسم الله ارحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین علیهم السلام لاسیما بقیه الله فی الارضین (عج)
با عرض سلام و ادب خدمت حضرات آیات، علمای اعلام و اساتید گرامی و معتمدین امت، دامت توفیقاتهم
در آستانه ولادت موفور السرور حضرت ثامن الحجج (علیه آلاف التحیه و الثناء) ایام پرخیر و برکت دهه کرامت را محضر مبارک حضرت ولیعصر (عج) مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران و شما سروران معزز، تبریک عرض می کنم. ضمن آرزوی شفا و بهبود عاجل و کامل برای سرور بزرگوار حضرت آیت الله مهدوی کنی، رئیس محترم مجلس خبرگان رهبری، یاد و خاطره بزرگانی همچون حضرات آقایان محمدی گیلانی، معصومی زرندی جباری و ماموستا مجتهدی که عضو این مجلس بودند و در فاصله بین دو اجلاس به لقاء الهی پیوستند را گرامی میداریم.
استحضار دارید که رهبر فرزانه سال جاری را به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گذاری کرده اند که نشانگر وجود دغدغه جدی در 2 عرصه فرهنگ و اقتصاد است.
این مجلس فخیم و مجمع عظیم نیز هر 6 ماه یک مرتبه در قالب اجلاسیه عمومی تشکیل شده و حضرات آقایان با همه گرفتاریها و اشتغالات از اقصی نقاط کشور پهناور اسلامی در این مکان گرد می آیند تا تبادل افکار نموده و در جریان امور قرار گرفته و اوضاع جامعه را از جهات مختلف مورد بحث و بررسی قرار داده و بر اساس وظیفه نمایندگی از سوی مردم حوزه انتخابیه بلکه همه ملت ، مسائل و مشکلات موجود در جامعه و چگونگی رفع آنها را مورد کنکاش قرار داده و در موارد لازم تذکرات و توصیه هایی جهت پیشبرد اهداف نظام اسلامی را به مراکز اجرائی و تصمیم سازی و تصمیم گیری ارائه کنند.
مسائل فرهنگی و مشکلات پیرامون آن که یکی از مهمترین مسائل جاری در کشور بوده و نگرانیهائی ایجاد کرده، موضوع بحث است. روشن است که ناهنجاریهای فرهنگی هم در کم توجهی های داخلی و هم در تلاشهای فراگیر و پرهزینه خارجی ریشه دارد، بطوریکه اتاق فکر استکبار و صهیونیسم با سونامی رسانه ای وابسته از زوایای مختلف، فرهنگ ناب اسلامی ایرانی را هدف قرار داده و در صدد تهدید برآمدند که به چند مورد اشاره می کنم:
1- شبهه افکنی در مبانی و احکام دینی و نمایش چهره ای غیر عقلانی از دین مبین اسلام، و تضعیف باورهای اعتقادی و اخلاقی مردم بویژه نسل جوان
2- تلاش برای تخریب جایگاه معنوی روحانیت و مرجعیت دینی و ناکارآمد وانمود کردن آنها در پاسخگویی به نیاز های نوپدید و هدایت جوامع معاصر
3- ترسیم چهره ای خشن از دین اسلام و مذهب تشیع و معرفی آن به عنوان ایدئولوژی ضد انسانی در عصر حاضر
4- القاء وجود اختلاف مذهبی و قومی در میان مسلمانان ایران و جوامع اسلامی در سطح جهان
5- ترویج و گسترش مسیحیت به عنوان دین محبت و انسانیت و وهابیت و فرقه های نوظهور و عرفانهای کاذب
6- ایجاد گسست نسلی با استفاده از نگرشهای نسل نو نسبت به ارزشها و هجارهای اخلاقی جامعه
7- قبح زدائی از امور قبیح و عادی سازی روابط نامشروع و موارد دیگر
در حین کم توجهی مسئولان جامعه از سالها قبل به خصوص دستگاههای فرهنگی همچون صدا و سیما و مطبوعات و سینما و فضای مجازی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سائر ارگانها و سازمانهای فرهنگی و تبلیغی که مسئولیت تولید محتوای ارزشی در جامعه را به عهده دارند، بیش از 100 ماهواره فارسی زبان با تولید و پخش برنامه های هدفمند می کوشند تا ارزشهای جامعه اسلامی ما را مورد هدف قرار دهند. در این میان برای بانوان جامعه اسلامی برنامه ویژه ای دارند چرا که بنابر تعبیر معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی صلاح و فساد جامعه در صلاح و فساد زنان است.
هر چند شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به تحلیلی که از وضعیت فرهنگی(چالش ها ، فرصتها و برنامه های پیش رو) داشته اند، علاوه بر سند های متعددی که در علوم انسانی، هوافضا، نانوتکنولوژی، سلولهای بنیادی و آموزش پرورش تدوین نموده مصوبه ای نیز برای ترویج عفاف و حجاب تدوین و تصویب نموده اند، مصوبه ای که 26 دستگاه را پای کار آورده و با ارائه راهکارهای ایجابی و آگاهی بخشی و نهادینه کردن باورها و ارزشهای دینی، مقوله عفاف و حجاب را در جامعه از گزند تبلیغات شوم ماهواره ای و فضاهای مجازی در امان نگه میدارد، اما این مصوبه پس از گذشت حدود 9 سال هنوز اجرائی نشده است که امیدواریم به صرف تصویب سندها و مصوبه ها اکتفا نشود و با عزم ملی و مدیریت جهادی به آنها جامه عمل پوشانده شود.
لازم به ذکر است که راه مقابله با این ناهنجاریها رجوع به قوانین نورانی اسلام ناب و بهره گیری عملی از آن است. در این راستا می بایست دست اندرکاران اجرائی نیز با عمل به مُر اسلام و به میدان آوردن اقشار مختلف، به اجرای عدالت و اصلاح قوانین اقتصادی بر اساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، و حمایت از نخبگان، متخصصان و مبتکران، توجه به مسئله تکثیر نسل و ایجاد بسترهای مناسب برای آن و ریشه کن نمودن فقر ورشوه و رکود تورمی و تبعیض و اعتیاد بپردازند و دستگاههای فرهنگی را در برنامه ریزیهای خود یاری نمایند.
یکی از رخنه های اجتماعی و فرهنگی، اعتیاد به مواد مخدر است که یک معضل جهانی بوده و حدود 170 کشور و از جمله کشور عزیز ما درگیر مستقیم آن است. در حال حاضر 250 میلیون نفر در جهان به این موضوع گرفتارند و گاهی از آن به عنوان بزرگترین منکر قرن و گاه به عنوان زلزله خاموش یاد می شود که موجب تبهکاری بوده و بنیاد جامعه و کیان خانواده را به شدت تهدید می کند. اعتیاد ریشه بسیاری از قتلها و سرقتها و بی عفتیها و از هم پاشیدگی خانواده هاست. بطوریکه 65% زندانیان، 25% قتل ها 30% کودک آزاری ها و 55% طلاق ها در کشور مربوط به مواد مخدر است. علی الخصوص مواد مخدر صنعتی همانند شیشه که بسیار خطرناکتر از مواد مخدر سنتی مانند تریاک هستند و اختصاص به گروه یا جنس و یا سن خاصی نداشته و حتی طبقه تحصیل کرده را نیز در گیر خود نموده اند. مبارزه با این مسئله نیازمند عزم عمومی و اطلاع رسانی و سبک سالم زندگی و برنامه ریزی برای اوقات فراغت است.
در خاتمه از اهتمام دولت تدبیر و امید در حل معضلات مختلف، علی الخصوص در مورد دریاچه ارومیه که نه تنها یک مشکل منطقه و کشوری بلکه یک معضل فراملی است و در اولین جلسه رسمی هیئت دولت در بدو تاسیس دولت یازدهم مطرح و مورد توجه قرار گرفت تشکر نموده و تذکر یک مطلب را ضروری میدانم. هر چند مطالعه و برنامه ریزی و تشکیل کارگروههای تخصصی در رفع مشکلات لازم است اما در بسیاری از موارد کافی نیست. باید همانند یک جراح زبردست که از زمان مواجهه با بیمار در عین حال که مشغول شناسائی مرض و مطالعه نوع عمل جراحی می شود اما از بکاربردن مسکنهای اورژانسی و موضعی غافل نیست، در مورد آب دریاچه ارومیه نیز لازم است بدین گونه عمل شود و باید در کنار برنامه ریزی برای احیاء آن، باقیمانده آب را که کمتر از 10% است حفظ شود. در غیر اینصورت بعد از خشک شدن کامل آن بر اساس اصل محال بودن اعاده معدوم احیای آن کاری شبه محال خواهد بود و باید به لوازم غیر قابل تحمل منطقه ای آن ملتزم شد که ممکن است زمینه ساز بروز مشکلات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی باشد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نوشته شده در: دیدگاه

ارسال دیدگاه: (6) ←

6 دیدگاه

 1. سید محسن منتظرین شهریور 14, 1393

  بسیار عالی و جامع بود. شکرالله سعیکم!

  پاسخ
 2. نبی الله سرگلزایی شهریور 15, 1393

  احسنتم

  پاسخ
 3. سلام شهریور 20, 1393

  باتقدیر و تشکر از نظرات حضرت آیه الله واعظ موسوی ،امیدواریم ایده های نظری از طرف دولتمردان عملی بشه

  پاسخ
 4. سیدعلی موسوی شهریور 20, 1393

  بسیار زیبا و کامل و قابل استفاده

  پاسخ
 5. علی صمدی قربانی شهریور 21, 1393

  باسمه تعالی
  با تشکر از نطق ستودنی چناب استاد؛
  بنده به نوبه ی خودم از مواضع انقلابی معظم له تشکر نموده و حمایت از آن را بر خود لازم می دانم.
  وفقنا الله و ایاکم انشاالله

  پاسخ
 6. negahememar.ir دی 21, 1395

  بسیار زیبا و کامل و قابل استفاده

  پاسخ

ارسال دیدگاه