اطلاع‌رسانی

قیام 19 دی یادآور قیام ملتی بصیر، ولایتمدار و انقلابی بود

 

حجت الاسلام سید محمد واعظ موسوی از اساتید حوزه علمیه قم نیز به خبرنگار مهر می‌گوید که قیام 19 دی یادآور قیام ملت بصیر، ولایتمدار و انقلابی به همراهی طلاب حوزه‌های علمیه قم به خصوص طلاب فیضیه قهرمان بود.

وی با اشاره به اینکه باید از نتیجه این قیام که نظام اسلامی است پاسداری کنیم، ادامه می‌دهد: پس از اینکه امام خمینی(ره) به همراهی مردم حرکت‌های خوبی علیه رژیم شاهنشاهی انجام دادند اما به نتیجه ظاهری یعنی همان موفقیت در نابودی کامل رژیم شاهنشاهی نرسیده بودند، نظام شاهنشاهی برای در امان بودن و حفظ رژیم خود، امام خمینی(ره) را تبعید کردند تا به زعم خود صدای انقلاب و ملت را خاموش کنند و فعالیت‌های اسلام ستیز و زیر پا گذاشتن قوانین الهی را ادامه دهند.

این استاد حوزه علمیه قم بیان می‌کند که یکی از روزنامه‌های وابسته به رژیم شاهنشاهی طی انتشار مقاله‌ای به امام خمینی(ره) توهین کرده بود و در واقع انتشار این مقاله خشم مردم را نسبت به حکومت بیشتر کرد.

قیام 19 دی به رهبری روحانیت ایجاد شد

حجت الاسلام واعظ موسوی یادآور می‌شود که مردم شهر قم به دلیل ارتباط تنگاتنگی که با مراجع عظام، حوزه‌های علمیه و طلاب داشتند احساس وظیفه کردند و به رهبری روحانیت دست به تظاهرات کوبنده علیه رژیم شاهنشاهی زدند.

وی معتقد است که رژیم شاهنشاهی در واقع با کشتاری که در روز 19 دی در شهر قم ایجاد کرد، مردم را خشمگین‌تر از قبل کرد و یک سال بعد از این قیام خونین، حاکمیت نیم قرن رژیم ظالم و فاسد شاهنشاهی به هم ریخت و نظام جمهوری اسلامی بر اساس آموزه‌های قرآن کریم و اهل بیت(ع) به وجود آمد.

غروب روز نوزدهم دی‌ماه، شفق سرخ و گلگون بود و فضای شهر پر از غم و غربت شده بود. همه‌جا پر از مأموران شهربانی بود و تظاهرکنندگان پراکنده شده بودند. تنها چیزی که در منطقه درگیری به چشم می‌خورد عبا، عمامه و کفش‌هایی بود که از روحانیان و مردم به جا مانده و آغشته به خون بود.

ویژگی خاص قیام نوزده دی شرکت و همکاری همه اقشار مردم بود. این قیام نیز همچون همیشه با رهبری روحانیت شکل گرفت، اما اگر حمایت و پیوستن مردم به روحانیت نبود، به پیروزی نمی‌رسید.

نوشته شده در: سیاسی

ارسال دیدگاه: (0) ←

ارسال دیدگاه