اطلاع‌رسانی

قدس، سرزمین اسراء و معراج

 

بسم الله الرحمن الرحیم
سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا انه هو السمیع البصیر (سوره اسراء آیه 1)
سال هاست که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی امام خمینی (ره) به نام روز قدس نامیده شده است تا مسئله فلسطین که بزرگترین گرفتاری امت اسلامی در قرن اخیر است به بوته فراموشی سپرده نشده و معلوم شود که این مشکل اختصاص به اعراب ندارد بلکه گریبانگیر همه ی مسلمین است و اهمیت قدس برای مسلمانان از آن رو است که قدس قبله نخستین مسلمانان ، سرزمین اسراء و معراج، سومین شهر مقدس مسلمانان و نیز سرزمین نبوت ها است که از سال 1948 بوسیله ی صهیونیستهای غاصب به پشتیبانی استکبار جهانی مورد اشغال قرار گرفته و ساکنان اصلی آن مظلومانه از وطن خود رانده شده اند. قدس از دیدگاه اسلام جایگاه دینی قابل توجهی دارد و تمام مسلمانان دفاع از قدس را بر خود لازم می دانند. همانگونه که دفاع از حق و مظلوم، آرمان همه ادیان آسمانی و الهی است.
پیامبر (ص) و اصحاب و مومنین نه تنها در طول سیزده سالی که در مکه بودند بلکه تا شانزده ماه پس از هجرت به مدینه نیز رو به قدس نماز می خواندند ، اما پیامبر از خداوند می خواستند تا مسلمانان را از سرزنش یهود در پیروی از قبله آنان یعنی بیت المقدس برهاند، تا اینکه خداوند دستور داد که به جانب کعبه رو کنند: و من حیث خرجت فول وجهک شطر المسجد الحرام (بقره 149)
مسجد ذوقبلتین در مدینه منوره نشانه بارز این مساله است. چه آنکه مسلمانان به روایتی روز دوشنبه، نیمه ی ماه رجب در آن به امامت پیامبر (ص) نماز ظهری اقامه کردند که قسمتی از آن رو به قدس و قسمت دیگرش رو به کعبه بوده است.
قدس همچنین سرزمین اسرا و معراج است.، خداوند قدس را پایان سفر زمینی و آغاز سفر آسمانی معراج پیامبر قرار داده است. خداوند این گونه اراده فرمود که سفر زمینی و شبانه ی پیامبر از مکه و از مسجد الحرام آغاز شده و در مسجد الاقصی پایان یابد. تدبیر و حکمت خداوندی این گونه اقتضا کرده است که خاتم رسولان و انبیا در آنجا با پیامبران گرامی دیدار کرده و نماز را به امامت برای آنها اقامه کند. این موضوع نیز به معنای انتقال رهبری دینی جهان از بنی اسرائیل به امت بود.
یعنی امتی جهانی و کتاب و پیامبری عالمی ، همچنان که خداوند فرموده است: ” وما ارسلناک الا رحمه للعالمین” (انبیاء 107) و یا “تبارک الذی نزل الفرقان علی عبده لیکون للعالمین نذیرا” (فرقان 1)
هدف از این سیر، مشاهده نشانه های عطمت الهی بوده، همانگونه که دنباله ی سیر در آسمانها نیز به همین منظور انجام گرفته است تا روح پر عظمت پیامبر در پرتو مشاهده آن آیات بینات، عظمت بیشتری یابد و آمادگی بیشتری برای هدایت انسانها پیدا کند.
از نتایج سفر اسرا پیوند میان آغاز و پایان سفر یعنی مسجد الحرام و مسجد الاقصی بود. این پیوند در ذهن ، قلب و وجدان انسان مسلمان دارای تاثیر و الهام ویژه ای است به گونه ای که قداست یکی از آن دو مسجد از قداست دیگری جدا نیست و هر کس در احترام به یکی از آنها کوتاهی کند ممکن است در مورد دیگری هم بدان مبتلا گردد.
در اسلام قدس، سومین شهر مقدس به شمار می آید . اولین شهر مقدس مکه است که ام القری بوده و خداوند آن را به وجود مسجد الحرام مشرف نموده است. دومی مدینه منوره است که مسجد النبی در آن قرار داشته و مرقد پیامبر و فرزندان آن حضرت را در خود جای داده است. سومی هم قدس یا بیت المقدس است که خداوند آن را به وسیله مسجدالاقصی مورد تکریم قرار داده است. در این باره متفق علیه از ابوهریره و ابوسعید خدری (رضی الله عنه) روایت شده است که پیامبر فرموده است : ” لا تشد الرجال الا الی ثلاثه مساجد: المسجد الحرام، و المسجد الاقصی، و مسجدی هذا “
قدس بخشی از سرزمین فلسطین بلکه نقطه ی درخشان و نگین آن محسوب می شود. خداوند این سرزمین را پنج بار در قرآن وصف کرده است.
وظیفه ای که پیروان همه ادیان الهی دارند این است که با گرامی داشت یاد و خاطره روز قدس و محکوم نمودن هر گونه اشغالگری، در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در صحنه مبارزه با استکبار حاضر شده و بر حقانیت مسلمانان تاکید می کنند. امیدواریم در سایه الطاف ایزدی و بیداری اسلامی به زودی شاهد انسجام همه جانبه ی مستضعفین و حاکمیت مردم فلسطین بر سرنوشت خود باشیم.
خداوندا! چشم ما را بینا و گوش ما را شنوا و فکر ما را صائب و زاینده و کارساز فرما، تا بتوانیم به عمق تعلیمات کتابت راه یابیم و از آن چراغ پر فروغی برای خود و دیگران فراهم سازیم.
بارلها! آتشهائی که دشمنان انقلاب ما خصوصا، و دشمنان اسلام عموما پیرامون ما برافروخته اند و فکر ما را دائما به خود مشغول داشته است، در پرتو مجاهدتهای پیگیر و سعی و تلاش بی امان این امت اسلامی، خاموش بگردان تا یکجا دل را به تو بندیم و در راه تو و خدمت به بندگان مستضعف تو گام برداریم.

نوشته شده در: دیدگاه

ارسال دیدگاه: (0) ←

ارسال دیدگاه