اطلاع‌رسانی

سخنان استاد واعظ موسوی، در جمع عده ای از علمای فرهیخته

 

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین، انه خیر ناصرٍ و معین. اما بعد قال الله الحکیم فی محکم کتابه الکریم:

وَ أَوْفُوا بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ کانَ مَسْؤُلاً.(سوره اسراء آیه 34)           

و یقول الله تبارک و تعالی فی مقام آخر:

کَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ.(سوره صف آیه 3)

با عرض سلام و ادب خدمت حضرات آیات، اساتید گرام و علمای اعلام دامت توفیقاتهم

به لطف خداوند متعال و تحت توجهات حضرت ولیعصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و با ارشادات دلسوزان کیان اسلام، مراجع معظم تقلید و بالاخص مقام معظم رهبری، مردم شریف ایران اسلامی در بیست و چهارم خردادماه امسال با خلق حماسه سیاسی دشمنان را ناامید کرده و برگ زرین دیگری در کارنامه درخشان سرزمین اسلامی به یادگار گذاشتند. و وظیفه سنگین مدیریت اجرایی را بر عهده برادر بزرگوارمان جناب آیت الله دکتر روحانی نهادند. امید آن داریم ایشان با بهره گیری از سلائق مختلفِ همه نیروهای توانمند کشور و بکارگیری توصیه های مقام معظم رهبری، بتوانند از عهده این مسئولیت خطیر به خوبی برآیند و کشور را در این برهة حساس به جاده پیشرفت و تعالی، و مردم انقلابی و شهید پرور میهنمان را به جایگاه واقعی خود در عرصة بین الملل برسانند.

در این مجال اندک، هشت نکته مهم را خدمت شما عزیزان عرض میکنم:

1-    همانگونه که رهبر فرزانه سال جاری را با نام “حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی” نامیدند، انتظار همه مردم آن است که اکنون پس از انجام وظیفه مردم و خلق حماسه سیاسی، با حضور پرشور در صحنه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی، و شمول الطاف الهی در میادین مختلف بین المللی از جمله موفقیت های جوانان در عرصة علم و ورزش، که منجر به ایجاد فضای طراوت و امید در بین اقشار مختلف جامعه شده است، شاهد خلق حماسه اقتصادی باشیم.

آغازِ حماسه اقتصادی این است که مردم اثرات بهبود وضعیت اقتصادی را در کوتاه مدت در زندگی خود مشاهده کنند. برای نیل به این مقصود گام برداشتن در راستای شعارهای اقتصادی این دولت از جمله : “مهار تورم”، “تقویت ارزش پول ملی”، “استقلال بانک مرکزی”، “بهبود معیشت مردم”، “بهبود وضعیت محیط کسب و کار”،”اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی”، “هدفمندی صحیح یارانه ها” و “مهار قیمت مسکن” راهگشا خواهد بود.

هرچند بهبود کامل و اساسی وضعیت اقتصاد کشور نیازمند همکاری تمام قوا در درازمدت است، اما وصول به ثبات اقتصادی در کوتاه مدت، تجلی حماسه اقتصادی در این سال بوده، و موجب آرامش خاطر و اطمینان قلبیِ ملت بزرگوار، و افزایش رضایتمندی از نظام اسلامی خواهد بود. تا به حق نظام اسلامی الگویی مناسب برای همة ملتهای ستمکشیده و دربند جهان باشد.

2-    از آنجا که ریاست محترم جمهور، و برخی از اعضای کابینه فرزندان مجلس فاخر خبرگان رهبری هستند، امکان همفکری و هم اندیشی دولت و مجلس خبرگان بخوبی فراهم آمده است، و زمینه برای استفاده از افکار و اندیشه های والای مجموعه ای از فرهیختگان جامعه اسلامی که از اقصی نقاط کشور در این مجلس گرد آمده اند، مهیاست. انتظار از دولتی که از متن جامعه برخواسته و با آرای اکثریت مردم زمام امور را در دست گرفته، آن است که از توانائیهای این بزرگان نیز همانند سایر نخبگان حوزه و دانشگاه به نحو شایسته بهره برداری نماید. تا به یاری خداوند متعال در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد موفقیت های چشمگیر و صعود میهن اسلامی مان به قله های عظمت و افتخار باشیم.

3-     یکی از مهمترین وعده های دولت تدبیر و امید، “جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه” بوده است.

اهمیت حفظ دریاچه ارومیه نیازی به توضیح ندارد، چراکه این مسئله فقط مشکل یک یا چند استان نیست، بلکه معضلی ملی و حتی بین المللیست. همانگونه که صاحب نظرانِ دلسوز کشور هشدار داده اند، در صورت خشک شدن این دریاچه مناطق وسیعی از استانهای شمالغرب کشور غیر قابل سکونت خواهد شد، که این موضوع سبب بروز مشکلات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی فراوانی خواهد بود. انتظار به حقِ همگان آن است که دولت جدید، فراتر از شعار و وعدة صرف، به انجام وظیفه ملی و فراملی خود اهتمام ورزیده، و تمام تلاش خود را در حفظ و احیای اکوسیستم دریاچه بکار بندد.

با کمال تاسف شاهد آن هستیم که به دلیل خشک شدن آب این دریاچه، بسیاری از مزارع حاصلخیز و باغات مثمرِ حاشیة آن تحت تاثیر قرار گرفته است و متاسفانه بیشتر زمین های کشاورزی در اثر کمبود آب زراعی بلااستفاده شده و در برخی موارد نیز، شوری بیش از حد آبِ چاه ها، کیفیت خاک مزارع را از بین برده و لطمات جبران ناپذیری به کشاورزان وارد نموده است.

توجه به دریاچه ارومیه که در اولین جلسه هیئت دولت نیز مطرح شد، مسئله ای نیست که بتوان از کنار آن براحتی گذشت چرا که زندگی میلیونها نفر از هموطنانمان بطور مستقیم وابسته به بقای آن است.

4-    موضوع دیگری که باید مورد توجه تیم اقتصادی دولت قرار داشته باشد، تسریع در بازگشایی برخی کارگاه ها و کارخانجات تولیدی است که ضمن افزایش بهره وری اقتصادی منجر به کاهش نرخ بیکاری در کشور خواهد شد. در سالهای اخیر متاسفانه بر اثر مدیریت ناصحیح و به بهانه تحریم های دشمنان، شاهد آن بودیم که بسیاری از کارخانجات کشور مجبور به تعدیل نیرو و در برخی موارد اعلام ورشکستگی شدند؛ در صورتی که می شد معضلات ایجاد شده را به صورتی مدیریت نمود که تاثیر کمتری بر زندگی مردم گذارد. حال با روی کار آمدن مدیران لایق این دولت، امید مردم به تدبیر صحیح برای کمک به تولیدکنندگان داخلی و در نتیجه بهبود وضعیت اشتغال بسیار بالا رفته است.

در این رابطه شایسته است که مدیران ارشد اقتصادی کشور، با دقت نظر در تعیین تعرفه های گمرک، اختصاص یارانه تولید و سایر تسهیلات مورد نیاز تولید کنندگان، ضمن توجه به مصرف بهینه انرژی و حقوق مصرف کننده، امکان فعالیت دوباره را برای بنگاه های خرد و کلان اقتصادی کشور فراهم سازند.

5-    هرچند تاثیرات منفی تحریم در نارسایی های اقتصادی کشور، قابل انکار نیست اما عدم نظارت و مدیریت صحیحِ دولت، خصوصا در یکسال گذشته باعث ایجاد گرانی های فزاینده و غیر قابل تحملی بر اقشار مردم شده، که تامین هزینه های زندگی را برای بخش زیادی از هموطنان بسیار دشوار ساخته است.

خواسته بحق امت اسلامی ایران که بار سنگین دفاع از کیان اسلام را برعهده داشته و در صحنه های مختلف با مقاومت جانانه خود نقشة سردمداران استکبار را در به انزوا کشاندن نظام اسلامی و ایجاد فاصله بین ملت و رهبری با حضور هوشمندانه خود نقش بر آب کرده اند آن است که با درایت و اعمال مدیریت صحیح، و کنترلِ مراکز تولید و توزیع، و بها دادن به بخش های فراموش شدة کشاورزی و دامداری، و تامین معاش و هزینه های مختلف زندگی مانند خوراک،  بهداشت، تحصیل، حمل و نقل و ارائه سایر خدمات مناسب کمک شایانی به آحاد ملت گردد. تا با ایجاد عمران و آبادانی در مناطق مختلف بخصوص در روستاها روند کوچ بی رویه روستاییان به شهرها که سبب تبدیل روستاها به خانه سالمندان و تعطیلی کشاورزی، دامداری و صنایع دستی شده است، مهار گردد.

6-     وضعیت اجتماعی و فرهنگی حاکم بر فضای کشور بعنوان رسالت سنگینی که دولت در تبلیغ فرهنگ دینی بر عهده دارد، تنها در صورت تعامل سازنده با حوزه‌های علمیه، مراکز فرهنگی و رسانه‌های گروهی، در زمینه گسترش و تعمیق دین مداری بدست خواهد آمد؛ که در این میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقشی برجسته دارد. مبلغان، نویسندگان، هنرمندان و نهادهای فرهنگی می توانند با پشتیبانی این وزارتخانه، ورود شایسته‌ای در عرصه اقناع مردم درباره فواید و آثار حجاب داشته باشند و در برابر سیل بنیان کن بد حجابی که نقشة شوم استکبار برای به انحراف کشاندن جامعه اسلامی و از کار انداختن استعدادهای جوانان این مرز و بوم است، رسالت خود را به نحو احسن انجام دهند.

 ساماندهی نیروهای پراکنده و برنامه ریزی دقیق برای جلوگیری از  هدر رفتن زمان و تداخل مسئولیت ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته است. بدیهی ست که علمای دین از دیرباز متولی اصلی هدایت معنوی جامعه بوده اند و امروزه نیز حوزه های علمیه عهده دار این امر مهم هستند. بنابراین لازم است در مسائل مختلف فرهنگی مانند تامین برنامة رسانه های دیداری و شنیداری، از جمله ساخت فیلمها، سریال ها و میان برنامه ها، و تمامی برنامه های تبلیغی و آموزشی، مدیریت کار توسط کارشناسان حوزوی بر اساس سیره ائمه انجام گردد، تا شاهد آثار مخربِ برخوردها و برنامه های ناصحیحی نباشیم، که بر اثر کج سلیقگی برخی افراد ناآگاه، و با هزینه بیت المال تهیه شده اند.

7-    موضوع دیگر، لزوم مقابله با اعتیاد آسیب های اجتماعیِ شدید ناشی از آن است که بلای جان برخی اقشار آسیب پذیر جامعه شده است. سوداگران مرگ همواره مترصد فرصتی هستند تا با بهره گیری از غفلت مسئولین امر، برای پرکردن جیب خود، با به بیراهه کشاندن و تخریب باورهای جوانان، خانواده ها را به خاک سیاه نشانده و نظام اسلامی را تضعیف نمایند.

ترقي و پيشرفت يا تنزل و عقب ماندگي جوامع از شخصیت اجتماعی اعضای آن نشات میگیرد، و اولين معیارِ آن سلامت و تندرستي و يا در حالت عكس، بیماري و افسردگي آنان است. متاسفانه مشاهده میشود که برخی جوانان و سالخوردگان ما براي درك لذات زودگذر و يا تسكين دردهاي فردي و اجتماعي خود، همچون دردِ فقر و بيكاري، یا بلاهاي غير مترقبه، به اينگونه مُسكن هاي جانسوز و بنیان کن پناه مي برند.

این افراد علاوه بر اين كه خود از مفاهيم والای دوستي و محبت و عشق و صميميت درك مناسبی ندارند، بديگران نيز روح بدبيني و گريز از اجتماع را تلقين کرده و باعث شعله­ور شدن آتش تنبلي ميشوند. اينجاست كه بايد از عواقب شوم آن هراسيد و به قوای مجریه و قضاییه و سایر دستگاههای مسئول هشدار داد، تا با تصميمي راسخ و تدبيري كامل و برخوردی مناسب، براي مبارزه با اين بلاي مخرب، كمر همت بر بندند و از هيچگونه اقدام قاطعی فروگذار نکنند.

8-    در خاتمه تذکر این نکته را لازم میدانم که در این برهه حساس بیش از هر زمان دیگری به وفاق و انسجام و همفکری بر محور ولایت فقیه که انصافا هدیه الهی بر ملت بزرگ ایران است، نیازمندیم. اهمیت این نعمت الهی آنگاه به خوبی روشن می شود که گرفتاریهای جوامع اسلامی از جمله فلسطین، افغانستان، مصر، سوریه و کشورهای مرتجع منطقه را مورد توجه قرار دهیم، که به جهت عدم برخورداری از محوریت ولی فقیه، توانائی خاموش کردن آتش اختلافات قومی و مذهبی را ندارند و اختلافات داخلیِ آنها موجب به تاراج رفتن همه داشته های مادی و معنوی­شان می شود.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نوشته شده در: دیدگاه, گزارش

ارسال دیدگاه: (4) ←

4 دیدگاه

 1. موسوی شهریور 22, 1392

  با عرض سلام خدمت استاد ارجمند , امید است بیانات بسیار عالی و ارزنده جنابعالی مورد توجه مسولین امر قرار گرفته و مرحمی بر دردهای اقشار ضعیف جامعه باشد. به امید پیشرفت وشکوفایی هرچه بیشتر کشور عزیزمان و آرزوی سلامتی شما بزرگواران.

  پاسخ
 2. یک دوست فروردین 11, 1393

  درمتن خبر نام از آقای روحانی به عنوان آیت الله تعبیر شده است که این غیرمتعارف است در صورت امکان اصلاح فرمایید

  پاسخ
 3. عبدالحسین اردیبهشت 29, 1393

  سلام-به نظر من حضرت آیت الله خوب فرمایش کرده اند ولی باید فراموش نکنیم دولت ایران بنا به دلایلی نسبت به آذربایجان آنچنانکه نسبت به بلاد فارس توجه دارد اهمیت قائل نیست لذا اگر مانند شیخ شهید شیخ محمد خیابانی سخن نگویند توجهی نشان نمی دهند …در آمد سرانه اذربایجان نصف در آمد سرانه کشوری هم پائینتر است آذربایجان بیشترین بیکار را دارد و مهاجر فرسترین منطقه در همه ادوار است به علت عدم سرمایه گذاری دولتی متناسب با روند کشوری -واخیرآ از مسئولین استانداری آذربایجانشرقی اعلام کرده( برابر آمارهای دولتی)که رتبه آذربایجان به کمتر از دهم تنزل یافته (در حالیکه می دانیم رتبه دوم راداشته)…وهمه اینها دلایلی است که باید دولت را به تقسیم عادلانه بیت المال بدون دخل وتصرف وجبران مظالم گذشته وادار کرد نه کمتر نه بیشتر –خداوند ایشان را با اجداد مطهرش در هر دودنیا همنشین سازد واسلام

  پاسخ
 4. نوید خرداد 18, 1393

  درمتن خبر از آقای روحانی به عنوان آیت الله تعبیر شده است که این غیرمتعارف است در صورت امکان اصلاح فرمایید.
  با تشکر

  دوست عزیز، خبر فوق متن سخنرانی استاد واعظ موسوی بوده است. واضح است که نمیتوانیم در اصل سخنرانی دست برده و متن آن را در سایت تغییر دهیم.
  ضمنا به دکتر روحانی به عنوان یک مجتهد، عنوان آیت الله اطلاق می شود.
  با تشکر از نظر شما، مدیریت سایت

  پاسخ

ارسال دیدگاه