زندگی‌نامه

مدرس برجستة حوزةعلمیة قم حضرت استاد سیدمحمد واعظ موسوی فرزند مرحوم حجت ­الاسلام والمسلمین حاج سیداحمد واعظ موسوی، خرداد ماه ۱۳۴۳ در خانواده ­ای از سلسلة جلیلة روحانیت در روستای قره­ تپه از بخش تسوج در منطقه شبستر به دنیا آمد.

تحصیلات دانشگاهی 

وی دوران طفولیت و نوجوانی را در روستای محل تولدش گذراند و در طول این مدت بین دوستان و اهل­ محل به­ عنوان فردی مذهبی و دانش ­آموزی جدی و ساعی شناخته می­شد. ایشان با وجود مشکلات و محدودیت های منطقه، تحصیلات خود در مقطع دبیرستان را با موفقیت به پایان رساند، و موفق به کسب دیپلم تجربی گردید.

 

پس از آن به تحصیل در “دانشگاه تبریز” پرداخت و پس از مدتی به جهت اشتیاق زائدالوصفش به معارف دین و علوم حوزوی، زادگاه خود را ترک نموده و برای فراگیری معارف و علوم اهل­بیت (علیهم السلام) راهی قم شد.

تحصیلات حوزوی

آیت­ الله واعظ موسوی تحصیلات حوزوی خود را در سال ۱۳۶۵ در مدرسة علمیة عترت آل ­محمد(ص) آغاز کرد و با تلاشی چشم­گیر، دورة 10 سالة سطح را در مدت 4 سال به پایان رساند. مهم­ترین اساتید ایشان در این دوره حضرات آیات آدینه ­وند، مدرس، فشارکی، وجدانی­ فخر، اعتمادی، پایانی و ستوده بودند.

ایشان در سال ۱۳۶۹ دروس خارج­ فقه و اصول را آغاز نمود و از محضر اساتید بزرگوار حوزه بهره ­گرفت. عمدة مباحث فقهی را نزد مرحوم آیت ­الله العظمی تبریزی(ره) ومباحث اصولی را در خدمت آیت­ الله العظمی وحیدخراسانی فراگرفت؛ و از محضر حضرات آیات عظام بهجت(ره)، فاضل لنکرانی(ره)، شبیری­ زنجانی و مکارم ­شیرازی مستفیض شده و در مباحث فلسفی و اسفار از محضر حضرت آیت الله انصاری شیرازی(ره) استفاده نمود.

تدریس

استاد واعظ موسوی از سال دومِ طلبگی به عنوان مدرس در مدرسة محل تحصیل خود اشتغال داشت، و با توفیق الهی در تدریس و تحصیل و خدمت به طلاب حوزه ­های علمیة مختلف از جمله مدرسة عترت آل ­محمد(ص)، مدرسة معصومیه(س) قم و مدرسة امام ­خمینی(ره) شهرستانِ ­گرگان به موفقیت­های چشم­گیر نائل آمد. ایشان از سال ۱۳۶۶ به عنوان مدرس سطوح مختلف در حوزةعلمیه شناخته شده و در بین طلاب و فضلا از محبوبیت ویژه ­ای برخوردار است.

آیت­ الله واعظ موسوی سال­های متمادی (1376 تاکنون) در مقطع سطوح عالی حوزةعلمیه، در مدارس امام خمینی(ره)، فیضیه، دارالشفاء، و آیت الله العظمی گلپایگانی(ره) به تدریس اصول (رسائل و کفایه) و فقه (مکاسب) اشتغال داشته ­اند.

ایشان از سال ۱۳۹۰ که به تدریس درس خارج مشغول شده، مورد استقبال طلاب جوان قرار گرفته ­اند؛ به ­طوری­که روزانه حدود 800 نفر از طلاب و فضلای حوزةعلمیه در درس­های مختلف ایشان حاضر می­شوند.

ایشان آثاری علمی در زمینه ­های مختلف به رشتةتحریر درآورده یا در دست تدوین دارند، که از جملة آنها می توان به کتاب­های زیر اشاره کرد:

1- الفوائدالادبیه (دوره فشرده و کامل ادبیات عرب)

2- حج در آئینه قرآن (تفسیر آیات الحج)

3- نردبان اخلاق و ایمان (تفسیر سوره مبارکه لقمان)

4- تقریرات خارج اصول و تقریرات خارج فقه

حضور در جبهه و فعالیت­های تبلیغی

آیت­ الله واعظ موسوی در دوران جوانی و اوائل دوران طلبگی که مصادف با ایام جنگ تحمیلی استکبار علیه نظام اسلامی ایران بود، بارها (8بار) به عنوان بسیجی به مناطق جنگی اعزام­ شده و در واحدهای مختلف مانند زرهی، توپخانه، تعاون و بهداری، همگام با سایر رزمندگان جان­ برکف به دفاع از میهن ­اسلامی پرداختند. ایشان در موقعیت­های مقتضی جهت تبلیغ دین و مکتب اهل­بیت و ترویج آرمان­های انقلاب، در مناطق مختلف کشور حضور یافته و به عنوان روحانی کاروان حج نیز به ضیوف­ الرحمن خدمت می­کنند.

حضور در مجلس خبرگان رهبری

آیت­ الله واعظ موسوی در آذرماه سال ۱۳۸۵ از سوی مردم شهیدپرور و ولایت­مدار استان آذربایجان شرقی به عنوان نمایندة دورة چهارم مجلس خبرگان رهبری انتخاب شده، و با آغازبه­ کار این دوره از مجلس بطور فعال در جلسات آن شرکت نموده ­اند. ایشان در کمیسیون­ «سیاسی- اجتماعی» نایب ­رئیس بوده و در کمیسیون «حراست و پاسداری از ولایت ­فقیه» عضویت دارند.

ایشان در اجلاسیه­ های عمومی مجلس­خبرگان بارها تحت عناوین مختلفی همچون «ولایت ­فقیه»، «مسائل فرهنگی جامعه»، «بحران دریاچه ارومیه»، «کنترل جمعیت»، «زلزلةآذربایجان» و… به ایراد سخن و ارائه ­نظر پرداخته ­اند.

 

فعالیت های حوزوی و اجتماعی

آیت­ الله واعظ موسوی علاوه بر فعالیت­های حوزوی همانند تدریس و ایفای نقش در امور اجرائی و تصمیم­ گیری­های کلان حوزوی، در مجموعه ­های مختلف حوزوی حضور دارند. از این جمله می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رئیس انجمن ­علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم
  • عضو دبیرخانة نشستِ دوره­ای اساتید سطوح عالی و خارج
  • عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین
  • عضو مجمع عالی تفسیر
  • عضو مجمع عالی اساتید علم اصول

 ضمنا ایشان در طی این مدت در مناطق مختلف آذربایجان حضور پیدا کرده، با آحاد مردم در ارتباط بوده­ اند و جهت حل مشکلاتشان تشریک مساعی دارند. ایشان در جریان زلزله آذربایجان فعالیت داشته و با مردم زلزله زده از نزدیک دیدار کرده اند. بطور متوسط سالانه قریب به 2 ماه را در بخش­ های مختلف آذربایجان شرقی سپری می­کنند.