رسائل

آنگاه که اراده حضرت حق بر غیبت تعلق گرفت، خورشید پر فروغ امامت در پس پرده پنهان گردید و چشمان زمینیان از دیدار آن آفتاب عالمتاب فروپوشیده شد. دوازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت از خاکیان رخ پوشاند و جمال بی بدیل خویش را در پس پرده مستور ساخت.

اما لازم بود برای حفظ کیان اسلام و آموزه های مکتب اهلبیت و جلوگیری از راهزنی حرامیان که درصدد به یغما بردن دین و دنیای مردم هستند چاره ای اندیشید.

 

از این رو دانشمندان ژرف اندیشی که با علوم دین و معارف الهی آشنا بوده و جان خویش را از ناپاکی ها و وسوسه ها برکنار داشته اند هدایتگران امت اسلام محسوب شده و همگان موظف به پیروی از آنان گردیدند. در این زمان بود که بزرگمردانی فرهیخته با عزمی راسخ و با تحمل مشکلات فراوان به آموزش و دریافت علوم اهل بیت و نشر و ترویج آن پرداختند. رادمردان نام آوری که با شعاع فروزان خود درصدد از بین بردن تاریکی های جهل و احیاء بشریت هستند که هر کدام کوله باری از تلاشهای طاقت فرسای سالهای متمادی را با مجاهدت علمی و عملی همراه نموده و به مشعلهای فروزان جوامع علمی تبدیل شده اند.

این شجره طیبه که دارای اصلی ثابت بوده و شاخه های آن سر به آسمان کشیده است، کانونی از هدایت است که با پرتوهای درخشان خود دل و جان تشنگان را با زمزم جوشان ولایت سیراب نموده و همانند گلستانی مملو از انواع گلهای معطر جهان را از بوی دلاویز گلهایش مست و مدهوش می نماید.

یکی از معطرترین گلهای این باغ که عطر دلنشین آن عالم را فراگرفته و همواره بوی دل انگیز خود را در اختیار سالکان قرار میدهد؛ فقیه اصولی، علامه بزرگوار حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ مرتضی انصاری است که از شهر دزفول طلوع نمود و پس از کسب فضائل و طی مدارج علمی و استفاده از محضر اساتید آن عصر، در اندک زمانی انوار تابناکش مرزها را در نوردید و در اقصی نقاط گیتی پرتو افشانی نمود. او که سالیان متمادی سکاندار کشتی هدایت تشیع در دریای پرتلاطم روزگار خود بود، به خوبی از عهده ی انجام وظیفه الهی خود بر آمد تا آن زمان که جان پاکش دارفانی را وداع گفته و در جوار حضرت دوست آرام گرفت.

از تالیفات پرقیمت مرحوم شیخ، دو کتاب پر ارج و گرانسنگ رسائل در اصول و مکاسب در فقه است که از زمان تالیف تا کنون جزو کتب درسی سطوح عالیه حوزه های علمیه قرار گرفته است. با هدف استفاده حداکثری محصلین مباحث رسائل به 5 قسمت و مباحث مکاسب به 7 قسمت تقسیم شده است و در سطح عالی حوزه های علمیه از پایه های هفتم تا دهم مورد تدریس و تدرس قرار می گیرند؛ تا مقدمه وصول به مرتبه بلند پایة اجتهاد باشند.

از این روست که هیچ یک از دانش پژوهان و رهپویان طریق فقاهت، از این دو کتاب بی نیاز نبوده و دیرزمانیست که بر کرسی تدریس آن دو، جز دانشمندان بلند مرتبه و اساتید زبده تکیه نمی زده اند.

حضرت استاد واعظ موسوی نیز پس از آنکه سالیان متمادی تدریس در سطوح مقدماتی حوزه را تجربه کرد از سال 1376 در مدرسه امام خمینی شهرستان گرگان به تدریس این دو کتاب اشتغال پیدا نمود. ایشان از سال 1380 در حوزه علمیه قم (مدرسه حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی و مدرسه دارالشفاء) به تدریس این کتب ادامه داده و رسائل را 4 دوره، و کتاب مکاسب را تاکنون 3 دوره تدریس نموده اند.

ایشان هم اکنون به تدریس دوره پنجم رسائل اشتغال دارند و در سال تحصیلی 93-1392 بخش چهارم کتاب رسائل را تدریس میکنند.

درس سال جاری در ساعت 7 صبح در مدرس 59 مدرسه گلپایگانی از بحث خاتمه فی ما یعتبر فی العمل بالاصل ، و شروع کلاس از روز چهارشنبه 25 شهریور 94 خواهد بود.